مطالب آموزشی

ییلد فارمینگ چیست؟ آشنایی با روش های کسب درآمد با Yield Farming

مطالب آموزشی چهارشنبه, 16 تیر 1400 17:20

از جدیدترین مفاهیمی که در فضای دیفای مورد توجه قرار گرفته ، ییلد فارمینگ ( Yield Farming ) یا کشت سود است. ییلد فارمینگ فرآیندی است که در آن کاربران نقدینگی پروتکل‌های دیفای را تامین و به عنوان پاداش، معمولا به صورت توکن پیشنهادی پلتفرم پاداش می‌گیرند. در این مقاله به سوال ییلد فارمینگ چیست ؟ می پردازیم و با روش‌های مختلف کشت سود و نحوه کارکرد آن آشنا خواهیم شد .

از مفاهیم جدیدی که در فضای دیفای مورد توجه قرار گرفته ، ییلد فارمینگ ( Yield Farming ) یا کشت سود است. ییلد فارمینگ فرآیندی است که در آن کاربران نقدینگی پروتکل‌های دیفای را تامین و به عنوان پاداش، معمولا به صورت توکن پیشنهادی پلتفرم پاداش می‌گیرند.

ییلد فارمینگ چیست؟

ییلد به معنای سود است و Yield Farming کشت سود معنی می‌شود و روشی جدید برای کسب پاداش از ذخیره ارزهای دیجیتال است، که از پروتکل‌های نقدینگی استفاده می‌کنند. حالا با ما همراه باشید تا بیشتر با مفهوم ییلد فارمینگ چیست آشنا شویم.

ییلد فارمینگ که به آن استخراج نقدینگی (Liquidity Mining) هم کفته می شود ، امکان کسب درآند و استفاده از Money Lego هایی که روی شبکه اتریوم ساخته شده‌اند را می دهد. برای استخراج نقدینگی و تولید رمز ارز بیشتر، شما باید دارایی‌های خود را در یک پلتفرم قفل کنید تا در ازای آن پاداش بگیرید.

کاربران معمولا با تامین نقدینگی در یک استخر، توکن LP یا توکن تامین نقدینگی دریافت می‌کنند و با سپرده گذاری یا استیکینگ این رمز ارز، پاداش کشت سود دریافت می‌کنند.

ییلد فارمینگ چیست اولین بار توسط پروژه کامپوند (Compound) معرفی شد، که به کاربرانی که توکن‌ها را در این پلتفرم ارائه و مبادله می‌کردند، توکن COMP پاداش می‌داد. سودی که در ییلد فارمینگ ارائه می‌شود معمولا زیاد است و به عنوان انگیزه‌ای برای کاربران جهت تامین نقدینگی در پروتکل‌های دیفای جدید عمل می‌کند.

ییلد فارمینگ چیست؟

توکن COMP حاکمیتی پروتکل کامپوند بوده و به صاحبان آن توکن حق حاکمیت اعطا می‌کنند. یک روش معمول برای راه‌اندازی یک بلاک چین غیرمتمرکز، توزیع این توکن‌های حاکمیتی به صورت الگوریتمی‌ و با استفاده از مشوق‌های نقدینگی است. این کار باعث جذب بیشتر فراهم‌کنندگان نقدینگی به فارم رمز ارزهای جدید از طریق تزریق نقدینگی به آن پروتکل می‌شود.

با این وجود که شبکه کامپوند سیستم Yield Farming را ابداع نکرده، اما راه‌اندازی آن باعث افزایش محبوبیت این مدل توزیع توکن‌ شده است. از آن زمان، سایر پروژه‌های دیفای برای جذب نقدینگی به اکوسیستم‌های خود، از این طرح نوآورانه استفاده می‌کنند.

ییلد فارمینگ چگونه انجام می‌شود؟

حال که به سوال ییلد فارمینگ چیست پاسخ دادیم ، اکنون می توانیم به روش های ییلد فارمینگ بپردازیم. Yield Farming با استفاده از توکن‌های ERC20 شبکه اتریوم انجام می‌شود و پاداش‌ها نیز با آن پرداخت می‌شوند.

با پیشرفت دیفای، ییلد فارمینگ در پلتفرم‌های بایننس اسمارت چین (BSC) هم انجام می‌شود. معمولا کسانی که از Yield Farming استفاده می‌کنند، برای پیدا کردن پاداش بیشتر، سرمایه خود را بین پروتکل‌های مختلف جابجا می‌کنند؛ در نتیجه، پلتفرم‌های امور مالی غیرمتمرکز ممکن است از مشوق‌های اقتصادی دیگری نیز برای جذب سرمایه بیشتر به بستر خود استفاده کنند.

Yield Farming رابطه نزدیكی با بازار سازهای خودکار (AMM) دارد که، شامل ارائه‌دهندگان نقدینگی و استخرهای نقدینگی است.ارائه‌دهندگان نقدینگی، سرمایه خود را در استخر واریز کرده و استخر بازاری می‌سازد که در آن کاربران می‌توانند وام بگیرند، قرض بگیرند یا توکن‌های خود را مبادله کنند.

اما برای استفاده از این بستر می بایست هزینه‌هایی پرداخت کرد که این هزینه‌ها بین تامین کنندگان نقدینگی با توجه به سهم خود در استخر نقدینگی تقسیم می‌شود و اساس نحوه عملکرد آن اتوماتیک است؛ اما ممکن است در آینده سیستم‌های جدیدتری نیز به وجود بیایند و این بازارسازها با روش‌های گوناگونی کار کنند.


برای آشنایی بیشتر با کامپاند می توانید مقاله پروتکل کامپاند (Compound) چیست؟ مطالعه کنید.


روش‌های Yield Farming

ییلد فارمینگ چیست؟

در ییلد فارمینگ سه راه برای دریافت سود وجود دارد :

  • بازارهای پول
  • استخرهای نقدینگی
  • طرح‌های تشویقی

بازارهای پول

دارندگان کریپتو می‌توانند از طریق دادن وام ، توکن‌‌های خود در پلتفرم‌هایی مانند کامپوند، میکر (Maker) و آوه (Aave) از دارایی‌های فعلی خود سود کسب کنند. علاوه بر این، پلتفرم‌های مختلف نرخ بازگشت متفاوتی را ارائه می‌دهند.

در نهایت، یک جنبه منحصر به فرد در بازارهای پول دیفای این است که وثیقه وام گیرندگان باید بیش از مقدار وامی‌ باشد که گرفته‌اند.

استخرهای نقدینگی

استخر های نقدینگی یا Liquidity Pool در ییلد فارمینگ چیست یک قرارداد هوشمند هستند که به کاربران امکان دریافت پاداش در ازای تامین نقدینگی دمی دهند . این پاداش ممکن است از طریق کارمزدهای معاملات در یک پلتفرم دیفای یا کارمزدهای وام گیرندگان پلتفرم‌های وام دهی و وام گیری (Lending) تامین شود.

این پاداش‌ها با نرخ‌های مختلفی پرداخت می‌شوند و حتی ممکن است چند توکن به عنوان پاداش به تامین کنندگان نقدینگی پرداخت شود.

نقدینگی برای اکثر پروتکل‌های دیفای بسیار مهم است؛ زیرا به آنها امکان می‌دهد تجربه‌ای بدون دردسر را به مشتریان خود ارائه دهند. از دیدگاه مالی، استخرهای نقدینگی در مقایسه با بازارهای پول بازدهی بهتری را به کاربران ارائه می‌دهند؛ اما در عین حال خطرات مخصوص به خود را دارند.

طرح‌های تشویقی

کسانی که فارمینگ ارز دیجیتال انجام می‌دهند، این امکان را دارند که بازگشت سرمایه خود را در قالب طرح‌های تشویقی به دست بیاورند. به عنوان مثال، پلتفرم‌هایی مانند سینتتیکس (Synthetix) به ازای تامین نقدینگی، توکن‌های SNX به کاربران ارائه می‌دهند.

به همین صورت، پلتفرم Ampleforth نیز به کاربران اجازه می‌دهد تا برای تلاش‌های خود در زمینه نقدینگی، توکن‌های بومی‌AMPL به دست آورند.


برای آشنایی بیشتر با دیفای می توانید مقاله دیفای (Defi) چیست؟ آشنایی با دیفای وبرنامه های آنرا مطالعه کنید.


چگونگی محاسبه بازده Yield Farming

حال که با ییلد فارمینگ چیست و روش های انجام آن آشنا شدیم بهتر است با نحوه محاسبه بازده آن هم بپردازیم.

بازده تخمینی ییلد فارمینگ به صورت سالانه محاسبه می‌شود و برخی از معیارهای متداول محاسبه سود عبارتند از:

  • APR (مخفف Annual Percentage Rate به معنی نرخ درصد سالیانه)
  • APY (مخفف Annual Percentage Yield به معنی درصد سود سالیانه)

تفاوت بین دو شاخص بالا در این است که APR در اکانت‌هایی که تحت تاثیر سود مرکب یا کامپوند باشند، عمل نمی‌کند. در حالی که APY برای این نوع حساب‌ها کار می‌کند. با این حال، توجه داشته باشید که APR و APY ممکن است به جای یکدیگر مورد استفاده قرار گیرند.

البته تمام این موارد تخمین و پیش‌بینی هستند و حتی برآورد سود دقیق پاداش‌های کوتاه مدت نیز بسیار دشوار است.

دلیل آن هم این است که Yield Farming كاملا رقابتی و پر‌سرعت است و میزان پاداش‌ها می‌توانند نوسانات شدیدی داشته باشند. اگر یک استراتژی کشت سود برای مدتی کار کند، بسیاری از کاربران از این فرصت استفاده می‌کنند و وارد آن می‌شوند، که این امر ممکن است بازدهی بالای آن را کاهش دهد.


برای آشنایی بیشتر با اتریوم می توانید مقاله ارز دیجیتال اتر چیست و تراکنش‌ها در شبکه اتریوم چگونه انجام می‌شوند؟ را مطالعه کنید.


پروتکل‌هایی که از Yield Farming پشتیبانی نی کنند

کامپوند

Compound یک بازار پول الگوریتمی‌است که به کاربران امکان وام دهی و وام گیری را می‌دهد. هر کسی که دارای کیف‌پول سازگار با اتریوم است، می‌تواند دارایی خود را به استخر نقدینگی کامپوند ارائه دهد و پاداش آن را بلافاصله بعد از آن کسب کند.

میکر

Maker بستری اعتباری غیرمتمرکز بوده که از توکن DAI که یک استیبل‌کوین الگوریتمی‌ و وابسته به دلار است، پشتیبانی می‌کند. هر کس می‌تواند در پروتکل میکر صندوقی باز کند و در آنجا دارایی‌های وثیقه‌ای مانند اتر، BAT، USDC یا WBTC را سپرده کند.

آوه

Aave پروتکلی غیرمتمرکز برای اعطای وام و قرض گرفتن است. نرخ بهره در آن بر اساس شرایط فعلی بازار و به صورت الگوریتمی‌تنظیم می‌شود.

کرو فایننس

Curve یک پروتکل معاملات غیرمتمرکز است که به طور ویژه برای مبادله استیبل‌کوین‌ها طراحی شده است. بر خلاف سایر پروتکل‌های مشابه مانند یونی سواپ، کرو به کاربران اجازه می‌دهد تا مبادله‌‌ای با ارزش بالا را با Slippage نسبتا کم انجام دهند.

بالانسر

Balancer یک پروتکل نقدینگی مشابه یونی سواپ و کرو است. اما تفاوت اصلی در این است که استفاده از توکن‌های متفاوتی با درصدهای مختلف در استخرهای نقدینگی آن امکان پذیر است.

این امر به ارائه‌دهندگان نقدینگی اجازه می‌دهد که استخرهای سفارشی خود را ایجاد کنند و درست مانند Uniswap، کسانی که نقدینگی وارد می‌کنند، با توجه به کارمزد درون استخرها، پاداش دریافت می‌کنند. با توجه به انعطاف پذیری موجود در ایجاد استخر نقدینگی، بالانسر یک نوآوری مهم برای راهبردهای ییلد فارمینگ است.

یرن فایننس

yearn.finance یک اکوسیستم غیرمتمرکز خدمات وام مانند کامپوند و آوه است. هدف اصلی این پروتکل این است که با استفاده از یک الگوریتم بهینه‌سازی، سودآورترین سیستم وام‌دهی را پیدا کند.

مبالغ پس از سپردن‌گذاری در آن برای به حداکثر رساندن سود، به توکن‌های yToken تبدیل می‌شوند. یرن فایننس برای کاربرانی که می‌خواهند پروتکل به طور خودکار بهترین استراتژی را برای آنها انتخاب کند، مفید است.

بایننس

Binance بزرگ‌ترین صرافی متمرکز در دنیاست که امکانات بسیار زیادی به کاربران خود ارائه می‌دهد. از جمله این امکانات، فارمینگ بایننس است.

 

 

 


منبع : سایت میهن بلاک چین


©2022 کلیه حقوق این وب سایت نزد وب سایت سیگنال ارز دیجیتال محفوظ است Designed By DAKA