مطالب آموزشی

دلیل واقعی ریزش قیمت بیت کوین در روزهای اخیر چه بود؟

مطالب آموزشی دوشنبه, 21 تیر 1400 13:59

بازار رمز ارز ها طی هفته‌های گذشته با ریزش چشمگیری مواجه بوده است. در هفته‌ های اخیر که مملو از خبرهای بد ، ریزش قیمت بیت کوین را شاهد بودیم. اما در این بین توکن‌های دیفای نسبت با این اخبار بی توجه بوده ، به طوری که اکثر آن ها افزایش قیمت داشته‌اند.

در این مقاله به بررسی دلیل یزش قیمت بیت کوین می پردازیم پس با ما همراه باشید.

دلیل ریزش قیمت بیت کوین

دارندگان بیت کوین و اتر در هفته‌‌های اخیربه ترتیب با ۵۰ و ۶۰ درصد ضرر مواجه شده‌اند.این روند نزولی پس از روند صعودی قوی این دو ارز دیجیتال اتفاق افتاده است. طی روند صعودی اخیر بازار و قبل از اصلاح اخیر، قیمت بیت کوین و اتر به ترتیب ۱۰۰ و ۲۰۰ درصد افزایش یافته بود. اما دلیل این ریزش شدید قیمت بیت کوین و اتریوم چه بود؟

بسیاری از افراد، اخبار منفی هفته گذشته را دلیل اصلی و محرک FUD اخیر می‌دانند که در بین افراد تازه‌وارد و ناآشنا به ارزهای دیجیتال به وجود آمده است. در مورد FUD اخیر می‌توان گفت که از مقصران اصلی کسی نیست جز ایلان ماسک که تأثیرگذاری توییت‌های وی در عرصه و بازار ارز های دیجیتال کاملا مشهود است.

داستان ایلان ماسک از آنجایی آغاز شد که بیانیه زیر را درباره عدم ادامه پذیرش پرداخت‌های بیت کوین توسط شرکت تسلا منتشر کرد:

شرکت تسلا خرید خودروهای خود با استفاده از بیت کوین را به حالت تعلیق درآورده است. ما نگران افزایش بسیار زیاد استفاده از سوخت‌های فسیلی به ویژه ذغال سنگ که بیشترین آلایندگی در بین تمام سوخت‌ها را دارد برای استخراج و تراکنش‌های بیت کوین هستیم. ارز دیجیتال در بسیاری از سطوح ایده خوبی است و معتقدیم آینده نویدبخشی دارد، اما این عرصه نباید به بهای از بین رفتن محیط زیست رشد کند. تسلا هیچکدام از بیت کوین‌های خود را نمی‌فروشد و به محض آنکه استخراج آن به سمت انرژی پایدارتری پیش برود قصد استفاده از این ارز دیجیتال را داریم.

طی ۳ ساعت پس از انتشار این توییت، قیمت بیت کوین تا ۱۵ درصد کاهش یافت. از دلایل اولیه ریزش قیمت بیت کوین این اظهار نظر بوده اما به طور قطع تمام ماجرا این نبود. ریزش قیمت  ابعاد گسترده‌تری داشت.

پس از این اعلان، هزاران حساب توییتری به ایلان ماسک پیام دادند و خواستار تغییر نظر وی شدند. اگرچه وی چند بار به پیام‌ها پاسخ داد اما کلافگی وی کاملا مشهود بود. این موضوع باعث شد که وی در پاسخ به سوال که آیا شرکت تسلا در سه ماهه آتی بیت کوین خود را می‌فروشد یا خیر، با یک کلمه پاسخ داد: قطعا.

این توییت منجر به ریزش ۷ درصدی دیگری برای بیت کوین طی ۳ روز شد. اگرچه در این توییت بیان شد که تسلا دارایی بیت کوین خود را فروخته است، اما روز بعد ایلان ماسک گفت که این موضوع صحت ندارد.

ترس سرمایه‌گذاران دلیل ریزش

به دلیل FUD ایجادشده ناشی از توییت‌های ایلان ماسک طی هفته‌های گذشته، اخبار دیگری نیز دلیل ریزش قیمت بیت و روند نزولی را سرعت بخشید. برای مثال، در مقاله‌ی بلومبرگ در خصوص بازرسی سرویس درآمد داخلی آمریکا (IRS) از صرافی بایننس صحبت شد.

هرچند بایننس گفت با مجریان قانونی همکاری می‌کند، اما این خبر باعث شد که بعضی از سرمایه‌گذاران بترسند و فشار فروش در بازار بیشتر از قبل افزایش پیدا کند. این مورد هم از دلایل ریزش قیمت بیت کوین بود.

آخرین دلیل ریزش قیمت بیت کوین خبر منتشر شده از کشور چین بود. رویترز نیز به بررسی پیام نهادهای کشور چین در خصوص ممنوعیت حضور سازمان‌ها در عرصه و بازار ارز های دیجیتال پرداخت. اگرچه این موضوع در ابتدا به نظر می‌رسید که قانون جدیدی از جانب دولت چین است، اما در واقع صرفا تکرار و شفافسازی اقداماتی بود که در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷ صورت گرفته بود.

تاثیر این اخبار در فعالیت‌های درون زنجیره‌ای بیت کوین مشاهده شد. برای مثال، ورود سرمایه به صرافی‌های متمرکز به بالاترین سطح خود طی سه ماه اخیر رسید. افراد زمانی که بیت کوین خود را از کیف پول خود به صرافی‌های ارز دیجیتال منتقل می‌کنند، به دنبال فروش دارایی‌های خود هستند.

با توجه به انتقال ۸۵,۰۰۰ بیت کوین معادل با ۳.۸ میلیارد دلار به صرافی‌های متمرکز، حجم ورود بیت کوین به صرافی‌ها نسبت به ۳۰ روز قبل ۲۷۰ درصد افزایش یافت. در تاریخ ۱۲ و ۱۳ می و پس از توییت‌های ایلان ماسک و بازرسی از بایننس، ورود بیت کوین به صرافی‌ها به بالاتر از ۷۰,۰۰۰ بیت کوین رسید.

 

اگرچه کل ورودی بیت کوین به صرافی‌ها را نمی‌توان با رویدادهای اخیر مرتبط دانست، اما مشخص است که این اتفاقات بر بازار ارز های دیجیتال تاثیرگذار بوده‌اند. احتمالا بخش مهم و چشمگیری از این ورودی‌ها از جانب کاربرانی بود که در صدد واریز دارایی بیت کوین خود به صرافی‌های متمرکز و فروش آن بودند.

 


©2022 کلیه حقوق این وب سایت نزد وب سایت سیگنال ارز دیجیتال محفوظ است Designed By DAKA