مطالب آموزشی

قرارداد آتی چیست؟ آشنایی با معاملات فیوچرز بازار رمزارزها

مطالب آموزشی دوشنبه, 21 تیر 1400 14:40

معاملات فیوچرز رمز ارزها و باز کردن قرارداد آتی خرید (Long) و فروش (Short) در بازار معاملات از ابزارهای مورد علاقه تریدرهای ریسک‌پذیر در بازار ارزهای دیجیتال است. در این مقاله با این قراداد ها  و اصطلاحات آن آشنا می شویم.

قرارداد آتی چیه ؟

به روش‌های مختلفی می توان در بازارهای مالی فعالیت داشت. از دلایل تنوع در این بازارها، جذب حداکثر سرمایه و تامین نیازهای طیف گسترده‌ای از تریدرهاست.

معاملات اسپات، بازار مارجین و قرار داد آتی سه ابزار محبوب انجام معامله و ترید در بازار رمزارز است. در این مقاله با مفهوم معاملات فیوچرز یا معاملات آتی بیت کوین، اتریوم و سایر رمز ارزها در بازار ارزهای دیجیتال آشنا می شویم.

قرارداد آتی در ارز دیجیتال

 

 

اساسا قرارداد آتی توافقنامه‌ای بین دو طرف به منظور خرید یا فروش دارایی مورد نظر با قیمت مشخص و در زمان مشخصی در آینده است. دو پارامتر، زمان و قیمت در این قراردادهای فیوچرز بسیار مهم است.

فاکتور زمان تحت عنوان Expiration Date (تاریخ انقضا یا تاریخ تسویه) و فاکتور قیمت نیز تحت عنوان Price در قراردادهای Futures تعیین می‌شود. یک قرارداد آتی بر روی هر دارایی (طلا، برنج، نفت، بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال) قابل اجراست. در یک بازار معاملات آتی، تریدرها قرارداد خرید یا فروش یک دارایی را در زمان مشخص در آینده و یا قیمتی مشخص که در قرارداد قید خواهد شد، بین هم تنظیم می‌کنند.

قرارداد آتی دائمی یک رمز ارز چیست؟

گونه‌ی از قراردادهای فیوچرز، Perpetual Futures Contract بوده که بدون تاریخ انقضا ترجمه می‌شود. تاریخ تسویه برای این قرارداد وجود ندارد و تریدرها می‌توانند هر زمانی که بخواهند آن را تسویه کنند. صرافی بایننس و بسیاری از صرافی‌هایی که در حوزه ارز دیجیتال فعالیت دارند.

چرا تریدرها در بازارهای Futures معامله می‌کنند؟

مدیریت ریسک سبد سرمایه‌گذاری از دلایل اصلی استفاده تریدرها از معاملات فیوچرز در بازار ارزهای دیجیتال است.

کسب سود در زمان ریزش قیمت‌ها یکی از کاربردهای اصلی بازار فیوچرز و مارجین در بازار رمز ارزها است. در بازار اسپات، تریدرها زمانی که یک کوین یا توکن را خریداری می‌کنند، تنها در صورت افزایش قیمت‌ها، سود می‌کنند. اما با استفاده از قرارداد آتی فروش یا Short در بازار فیوچرز، تریدر می‌توان در زمان ریزش قیمت نیز سرمایه خود را افزایش دهد.

استفاده از ابزار اهرم معاملاتی یا لوریج هم از دلایل اصلی استفاده از این قرارداد است. در بازار اسپات، تریدر برای خرید یک دارایی باید ۱۰۰ درصد قیمت آن دارایی را شخصا بپردازد، اما در معاملات مارجین و فیوچرز، استفاده از Leverage این امکان را به تریدرها می‌دهد که تنها درصدی از سرمایه مورد نیاز برای خرید یک دارایی را پرداخته و مابقی را از صرافی قرض بگیرد.

 


برای آشنایی با صرافی ایدکس می توانید مقاله صرافی آیدکس ؛ آشنایی با صرافی IDEX و نحوه کار کردن با آن رامطالعه کنید.

برای آشنایی با وام های سریع می توانید مقاله وام سریع چیست؟ همه چیز درباره Flash Loan در حوزه رمزارزها را مطالعه کنید .


 

اصطلاحات زایج در بازار معاملات آتی

در ادامه با مهمترین اصطلاحات رایج در بازار معاملات آتی رمز ارزها آشنا خواهیم شد.

Leverage یا لوریج

لوریج یا اهرم معاملاتی ابزاری برای چند برابر کردن سرمایه در معاملات فیوچرز است. در نتیجه، میزان سود و زیان تریدر نیز به همان میزان افزایش خواهد یافت. صرافی‌های مختلف بر اساس میزان نقدینگی و سیاست‌های داخلی خود، لوریج‌های مختلفی را ارائه می‌دهند.

برای مثال صرافی بایننس، در بخش معاملات آتی خود تا لوریج ۱۲۵ را ارائه می‌دهد. لوریج ۱۲۵ به معنی، ۱۲۵ برابر شدن سرمایه تریدر است.

سفارش Short

از آنجا که در یک قرارداد آتی دو طرف خریدار و فروشنده حضور دارند، زمانی که یک طرف قرارداد معتقد است که قیمت یک دارایی در آینده کاهش پیدا می‌کند، به عبارتی دارایی مورد نظر را در زمان حال به فروش رسانده تا در آینده آن دارایی را در قیمتی پایین تر خریداری کند.

سفارش Long

تریدری که یک قرارداد آتی لانگ را باز می‌کند، معتقد است که قیمت دارایی مورد نظر در آینده افزایش خواهد یافت. به عبارتی دارایی مورد نظر را در قیمت فعلی خریداری کرده تا در آینده آن را به قیمتی بالاتر به فروش برساند و قرارداد فیوچرز را تسویه کند.

Liquidation یا قیمت لیکویید

لیکویید شدن یا کال مارجین شدن به معنی صفر شدن دارایی تریدر در یک معامله است. از آن‌جا که در این بازارها، تریدرها از لوریج استفاده کرده و دارایی خود را چند برابر می‌کنند، سود و زیان آن نیز چند برابر خواهد شد.

اگر میزان زیان در یک معامله به اندازه کل سرمایه‌ی خود تریدر شود، معامله به صورت خودکار تسویه شده و دارایی تریدر صفر خواهد شد.

مارجین اولیه یا Initial Margin

مارجین اولیه یا حداقل مارجین به حداقل میزان سرمایه‌ای که باید توسط خود تریدر تامین شود گفته می شود.

Hedge Mode

در hedge mode تریدر می‌تواند برای یک قرارداد آتی، هم پوزیشن لانگ و هم پوزیشن شورت را به صورت همزمان باز کند. 

فرض کنید که به نظر شما قیمت بیت کوین در آینده افزایش خواهد یافت. لذا یک قرارداد آتی Long برای بیت کوین باز می‌کنید. اما با مشاهده اتفاقات بازار، پیش بینی می‌کنید که پیش از رشد قیمت بیت کوین، در کوتاه مدت قیمت آن کاهش خواهد یافت.

دیدگاه بلندمدت شما افزایش قیمت بیت کوین است اما پیش بینی می‌کنید که در کوتاه مدت قیمت از قیمت فعلی پایین تر خواهد آمد. استفاده از ابزار Hedge mode به شما این امکان را می‌دهد که همزمان هم پوزیشن لانگ و هم پوزیشن شورت را برای بیت کوین باز کنید .

Funding Rate یا بهره تسویه نشده

 

این ابزار تنها در قراردادهای آتی بدون تاریخ سررسید مفهوم دارد. در یک قرارداد آتی، قیمت فعلی مد نظر نیست، بلکه برای تریدرها، قیمت دارایی در آینده مهم است. در واقع قیمت قرارداد آتی بیت کوین و قیمت بیت کوین در بازار اسپات باید در یک زمانی، یکسان شود.

قرارداد آتی به صورت دائمی وضع تنظیم می‌شود. از این رو، صرافی‌های ارز دیجیتال، برای قراردادهای بازار فیوچرز خود زمان مشخصی را در نظر می‌گیرند تا قیمت یک دارایی در بازار فیوچرز را با قیمت آن دارایی در بازار اسپات همگرا کنند.

فاندینگ ریت، همین کار را انجام می‌دهد. عموما در صرافی‌های ارز دیجیتال، هر ۸ ساعت یکبار اختلاف قیمت تمام دارایی‌ها در بازار فیوچرز و اسپات محاسبه شده و این اختلاف قیمت به صورت درصد، نمایش داده می‌شود.

 

برای آشنایی بیشتر با سیگنال ارز دیجیتال اینجا کلیک کنید.

منبع : سایت میهن بلکچین


©2022 کلیه حقوق این وب سایت نزد وب سایت سیگنال ارز دیجیتال محفوظ است Designed By DAKA