مطالب آموزشی

مفهوم فومو و فاد چیست؟ مدیریت احساسات در بازار رمزارز

مطالب آموزشی سه شنبه, 22 تیر 1400 13:06

در بازار رمز ارزها دو عامل وجود دارد که تاثیر زیادی روی قیمت ارزهای دیجیتال می‌گذارند و آن هم ، ترس از دست دادن فرصت سرمایه گذاری یا فومو (FOMO) و ترس عدم قطعیت و شک (FUD) هستند.در این مقاله به مفهوم فومو و اصطلاح FUD در ارز دیجیتال، و تاثیر این دو احساس در بازار رمزارز ها می‌پردازیم.

بازار ارزهای دیجیتال یک بازار جهانی بوده و مثل سایر بازارها، تحت تاثیر چندین عامل مختلف قرار می‌گیرد. البته در بازار رمز ارزها دو عامل وجود دارد که تاثیر زیادی روی قیمت ارزهای دیجیتال می‌گذارند و آن هم ، ترس از دست دادن فرصت سرمایه گذاری یا فومو (FOMO) و ترس عدم قطعیت و شک (FUD) هستند.

فومو و فاد چیست ؟

جنبه‌های روانشناختی و احساسات تاثیر زیادی بر روی نحوه عملکرد سرمایه گذاران می‌گذارد. توانایی شناخت و کنترل احساسات به معامله گران کمک کرده تا تصمیمات منطقی تری در معاملات خود بگیرند و نتایج بهتری را مشاهده کنند.

در هر دو مورد فومو و فاد ، ترس نقش اصلی را بازی کرده اما پارامترهای متفاوت از هم. در بازارهای مالی همیشه اصل کنترل بر احساسات خود در زمان تصمیم گیری تاثیر بسزایی دارد .

FUD مخفف چیست‌؟

فاد مخفف Fear, Uncertainty, Doubt به معنای ترس، عدم قطعیت و شک است و در بازارهای خرسی یا نزولی در تریدرها به وجود می‌آید. در بازارهای نزولی، آنها تحت تاثیر احساسات شروع به فروش دارایی‌های خود کرده تا از ضرر بیشتر جلوگیری کنند. FUD می‌تواند تاثیر مخربی بر بازار و سرمایه معامله گر دارد و با فروش احساسی سرمایه گذاران، قیمت رمز ارز به شدت کاهش می‌یابد و تریدر نیز ضرر می‌کند.

مهم ترین دلیل ایجاد فاد ، ترس و احساس منفی اجاده توسط رسانه‌ها و مطبوعات در رابطه با کاهش قیمت رمز ارزها است. و عامل دیگر هم ممکن است ناشی از رفتار نهنگ‌های بازار باشد.

فومو چیست ؟

این اصطلاح مخفف Fear of Missing Out به معنی ترس از دست دادن فرصت سرمایه گذاری است. این حالت زمانی رخ می دهد که بازار با افزایش قیمت زیادی رو به رو شده و کاربران می‌خواهند از این فرصت استفاده کنند و وارد بازار شوند.

برخلاف فاد این نوع ترس  ، در بازارهای گاوی یا صعودی اتفاق می‌افتد که تریدرها می‌ترسند فرصت سرمایه گذاری پرسود را از دست بدهند و به صورت احساسی وارد بازار شوند . این باعث می‌شود که، آنها در قله خرید کنند و سپس با اصلاح یا ریزش بازار مواجه و متضرر می‌شوند.

از مهم ترین دلایل برای این اتفاق، باز هم حرکت نهنگ‌هاست که در بازارهای نزولی یا بی روند یک ارز دیجیتال، سفارش زیادی در قیمت‌های بالا ایجاد می‌کنند و سرمایه گذاران و تریدرها با دیدن این سفارش گمان می‌کنند که به زودی قیمت افزایش می‌یابد.

یکی دیگر از دلایل آن زمانی است که افراد تازه وارد با دیدن سودهای بالا می‌ترسند که از بازار عقب بمانند و شروع به خرید می‌کنند و در بیشتر مواقع با ضرر مواجه می‌شوند.

دلایل به وجود آمدن FUD در ارز دیجیتال

از دلایل به وجود آمدن فاد می‌تواند چندین عامل مختلف باشد اما مهمترین ۳ عامل اصلی برای این احساس وجود دارد به شرح زیر اند :

  • قانون گذاری دولت‌ها یا شایعه قانونگذاری آنها
  • صحبت‌های منفی آنها درباره ارزهای دیجیتال
  • کاهش شدید قیمت رمز ارزها

قانونگذاری دولت‌ها یا شایعه قانون گذاری آنها

با وجود حجم بالای بازار ارزهای دیجیتال اما این بازار به نسبت بازارهای سنتی هنوز در مراحل اولیه خود قرار دارند و بسیاری از کشورها درگیر نحوه قانون گذاری آن ها هستند.

بعضی از کشورها مثل ژاپن حامی‌ مهمی‌برای رمزارز ها هستند و با آن مانند یک ارز کامل نگاه و برخورد می‌کنند؛ در حالی که سایر کشورها مانند چین، آن را ممنوع می‌کنند.

بدون شک کشوری که بیتکوین یا سایر رمز ارزها را ممنوع می‌کند، برای بازار کریپتو خوب نیست؛ زیرا ممنوع کردن ارزهای دیجیتال باعث محدود شدن خریداران این ارزها و کاهش حجم بازار می‌شود. بنابراین هرگاه اخباری مبنی بر ممنوعیت آنها یا اعمال قانون گذاری‌های سختگیرانه بر روی این دارایی‌ها منتشر می‌شود، FUD به وجود می‌آید.

بدگویی اعضای مهم جامعه یا صحبت‌های منفی آنها درباره رمز ارزها

صحبت کردن افراد مشهور علیه ارزهای دیجیتال می‌تواند FUD بسیار زیادی ایجاد کند. اگر شخص مورد نظر در امور مالی یا فناوری شناخته شده باشد، این موضوع حتی تاثیر بیشتری نیز خواهد داشت. مانند حواشی هفته های اخیر که شاهد صحبت های ایلیان ماسک علیه بیتکوین بودیم.

کاهش شدید و ناگهانی قیمت ارزهای دیجیتال

کاهش شدید و ناگهانی قیمت ارزهای دیجیتال یکی از پیامدهای FUD است، اما گاهی می‌تواند دلیل به وجود آمدن فاد نیز باشد. بازار رمز ارزها در مقابل ریزش ناگهانی بازار بسیار آسیب پذیر است.

هنگامی‌که قیمت‌ها نوسانات شدیدی دارند، تنش بسیار زیادی در بازار ایجاد می‌شود. این شرایط باعث ترس سرمایه گذاران جدیدی که به نوسان عادت ندارند می شود و سبب می شود آن ها دارایی‌های خود را بفروشند و این اقدام آنها باعث می‌شود قیمت‌ها کاهش بیشتری تجربه کنند.

در مواقعی که فاد اتفاق می‌افتد، چه بکنیم ؟

برای این که دچار FUD نشوید، ۲ نکته مهم را باید رعایت کنید:

۱. تحقیقات خود را انجام دهید

به عنوان یک سرمایه گذار ، درباره رمز ارز مورد نظر خود تحقیق کنید و ببینید که آیا این سرمایه گذاری با ارزش است یا خیر. این شامل هر دو تحلیل تکنیکال و فاندامنتال می‌شود. اگر به نظر شما، پروژه از نظر بنیادی مناسب است، پس در هنگام اصلاح و یا شروع بازار خرسی، شما دچار فاد نخواهید شد.

۲. تنها سرمایه ای را وارد کنید که توانایی از دست دادن آن را دارید

در دنیای کریپتو هر چیزی امکان پذیر است پس به احساس ترس و یا طمع اجازه ندهید که به جای شما تصمیم بگیرند. پس از آن که درباره پروژه تحقیقات کافی انجام دادید، مقدار سرمایه ای را برای خرید آن بگذارید که آن را لازم ندارید.

فومو چه تاثیری در بازار ارزهای دیجیتال می‌گذارد؟

بسیاری از افراد فعال در حوزه سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال، از فرصت چشمگیر این عرصه کاملا آگاه هستند و هیچکس نمی‌خواهد سود کلان را از دست بدهد. این موضوع موجب می شود مردم به محض آن که فکر کنند یک رمز ارز خاص پتانسیل رشد قابل توجهی دارد، به خرید آن ارز دیجیتال می‌پردازند.

ترس از دست دادن فرصت سرمایه گذاری عاملی است که در بازار ارزهای دیجیتال نسبت به سایر بازارها نقش بیشتری دارد. از آنجایی که فناوری بلاکچین و ارزهای دیجیتال همچنان حوزه‌های نوپایی هستند، بسیاری از افراد معتقدند که این حوزه پتانسیل بسیار زیادی برای رشد تصاعدی دارد. اغلب اوقات سرمایه گذارانی که بیشترین سود را از یک دارایی خاص کسب می‌کنند، همان افرادی هستند که جزو اولین خریداران آن دارایی بودند.

 

 


برای آشنایی بیشتر با هودل کردن می توانید مقاله هودل کردن چیست ؟ | آشنایی با هودل کردن رمزارز ها و استراتژی HODL را مطالعه کنید .


نکاتی برای جلوگیری از فومو

 

 

FOMO می‌تواند باعث ضررهای سنگین برای ما شود. اما نکاتی وجود دارد که می‌توانیم دچار ترس از دست دادن فرصت سرمایه گذاری نشویم و عاقلانه تر سرمایه گذاری کنیم:

۱. به یاد داشته باشید که مقداری ضرر اجتناب ناپذیر است

شما قطعا فرصت‌های سودده را از دست می‌دهید! هزاران رمز ارز در دنیا وجود دارد و هیچ کس نمی‌تواند از تمام فرصت‌های سرمایه گذاری استفاده کند. بهترین کار این است که تعدادی از بزرگ ترین رمز ارزها را هودل یا نگهداری کنید و برخی از آنها را نیز خرید و فروش کنید.

۲. به کریپتوهایی که دچار ریزش‌های سنگین شده‌اند دقت کنید

روند ارزهای دیجیتال در مجموع و در بلندمدت صعودی است، اما این بدان معنی نیست که همه چیز عالی پیش می‌رود و بازار همیشه گاوی خواهد ماند . برخی مواقع سرمایه گذاران، به دلیل ورود به بازار در زمان نامناسب تمام پول خود را از دست می‌دهند.

۳. به روند کلی قیمت رمز ارز نگاه کنید

زمانی که به روند بلندمدت یک ارز دیجیتال نگاه می‌کنید، متوجه می‌شوید که آیا اکنون زمان مناسبی برای خرید هست یا خیر. زمانی که همه در حال خرید یک رمز ارز هستند، احتمالا زمان مناسبی برای ورود نیست مگر این که جهت بازار، ادامه روند صعودی را تایید کند.

هر چه اخبار فاندامنتالی مثبت بیشتری درباره یک کریپتو به گوش شما برسد، با فوموی کمتری مواجه می‌شوید؛ زیرا احتمال افزایش قیمت آن بیشتر می‌شود و شما نیز احساسی وارد بازار نمی‌شوید.

۴. به یاد داشته باشید که کلاهبرداران منتظر فرصت هستند

کلاهبرداران در حوزه رمز ارزها، از فوموی سرمایه گذاران بهره می‌برند. آنها با تبلیغات دروغین و انتشار اخبار مثبت اغراق آمیز، تریدرها را دچار فومو می‌کنند و با خرید آنها، سود خوبی به دست می‌آورند و پس از گذشت مدتی، که سرمایه جمع شده زیاد شد، با پول مردم پا به فرار می‌گذارند.

۵. از گفتن جمله “اگر این کار را می‌کردم” خودداری کنید

این گونه جملات حالت حسرت و پشیمانی دارند و باعث می‌شوند احساسی عمل کنید، دچار فومو شوید و به امید تبدیل شدن به بیتکوین آینده، بر روی رمز ارزهایی سرمایه گذاری کنید که ارزش خاصی ندارند.

 

 

 برای آشنایی بیشتر با سیگنال ارز دیجیتال اینجا کلیک کنید.

منبع سایت میهن بلاکچین


©2022 کلیه حقوق این وب سایت نزد وب سایت سیگنال ارز دیجیتال محفوظ است Designed By DAKA