مطالب آموزشی

توکن غیرقابل‌ تعویض (NFT)

مطالب آموزشی سه شنبه, 22 تیر 1400 13:35

اگر طی چند ماه اخیر، اندکی با جهان ارزهای دیجیتال سروکار داشته‌اید، قطعاً در مورد هیاهوی اخیر توکن غیرقابل‌ تعویض اخباری شنیده‌اید. بسیاری از افراد مشهور، هنرمندان هنر دیجیتال و افراد خلاق تصمیم‌ گرفته‌اند آثار هنری خود را روی بلاک چین عرضه کنند.

اگر طی چند ماه اخیر، اندکی با جهان ارزهای دیجیتال سروکار داشته‌اید، قطعاً در مورد هیاهوی اخیر توکن غیرقابل‌ تعویض اخباری شنیده‌اید. بسیاری از افراد مشهور، هنرمندان هنر دیجیتال و افراد خلاق تصمیم‌ گرفته‌اند آثار هنری خود را روی بلاک چین عرضه کنند.

امکاناتی که توکن NFT فراهم می‌کند، بی‌شمار است، از نقاشی گرفته تا موسیقی و حتی کارت‌های ورزشی کلکسیونی و قابل‌معامله از لیگ بسکتبال NBA. توکن‌های غیرقابل‌تعویض روشی عالی برای اثبات اصالت و مالکیت آثار هنری هستند.

توکن غیرقابل‌ تعویض یا NFT چیست؟

نوعی ارز دیجیتال است که به‌ نمایندگی از اثر هنری شما ایجاد می‌شود و منحصربه‌فرد و کلکسیونی است و نمی‌توان از آن کپی‌برداری کرد.  

شما می‌توانید تصویر یا آیتم کلکسیونی توکن NFT را دانلود کنید؛ اما از آنجا که توکن NFT شناسه اصالت دارد، اصالت یا مالکیت اثر هنری در صورت نداشتن توکن NFT، حائز اعتبار نیست. حتی توکن‌های غیرقابل‌تعویض متعلق به یک مجموعه نیز مشابه نیستند و هر کدام ارزش ویژه خود را دارند.

مجموعه کریپتوپانک‌ را می‌توان یکی از عوامل شهرت و شکل‌گیری جنون توکن NFT دانست.

 

مواد مورد نیاز برای ایجاد توکن غیرقابل تعویض

پیش از ایجاد توکن غیرقابل‌تعویض باید سه مورد را آماده کنید:

  • اثر هنری و کلکسیونی شما، به‌عنوان مثال یک قطعه موسیقی یا یک نقاشی
  • مقداری ارز دیجیتال برای پرداخت هزینه ایجاد توکن
  • یک کیف پول ارز دیجیتال برای ذخیره دارایی دیجیتال‌تان

همچنین باید بلاک چینی را برای ایجاد توکن غیرقابل‌تعویض‌ خود انتخاب کنید.


برای آشنایی بیشتر با شبکه اتریوم می تئانید مقاله ارز دیجیتال اتر چیست و تراکنش‌ها در شبکه اتریوم چگونه انجام می‌شوند؟ را مطالعه کنید.

برای آشنایی با استیکینگ در باینس اسمارت چین می توانید مقاله راهنمای استیکینگ BNB بر روی بایننس اسمارت چین ؛ با سهام‌گذاری سود کسب کنید را مطالعه کنید.


 

چه چیزی می‌تواند توکن غیرقابل‌ تعویض باشد؟

از بزرگ‌ترین پرسش‌ها این است که یک توکن غیرقابل‌تعویض دقیقاً می‌تواند نمایان‌گر چه‌چیزی باشد؟ آیا توکن غیرقابل‌تعویض فقط می‌تواند نمادی از آثار هنری دیجیتال باشد یا آثار هنری در دنیای واقعی نیز می‌توانند توکن NFT داشته باشند؟

اگرچه این امر فعلاً معمول نیست، اما مجموعه‌های فیزیکی را نیز می‌توان توسط توکن غیرقابل‌تعویض نشان داد. در این موارد، کلید خصوصی کیف پول حاوی توکن غیرقابل‌تعویض معمولاً درون‌ساخته است یا همراه با آن تهیه می‌شود.

با این حال، اغلب قطعات موسیقی، تصاویر گیف (gif)، ویدئوها و در مجموع آثار هنری دیجیتالی توکن NFT خود را دارند. حتی مجموعه‌های کلکسیونی مربوط به بازی‌ها را نیز می‌توان با NFTها نشان داد. هنر ارز دیجیتال و NFT فقط به یک قالب محدود نمی‌شوند و میزان خلاقیتی که می‌توانید برای ایجاد توکن غیرقابل‌تعویض خود نشان دهید، مرزی ندارد.

آیا برای استفاده از توکن غیرقابل‌ تعویض به کیف پول خاصی احتیاج دارم؟

این مسئله به شبکه‌ای مربوط می‌شود که شما برای ایجاد توکن خود انتخاب می‌کنید. امروزه اکثر کیف پول‌ها از اتریوم و زنجیره هوشمند بایننس پشتیبانی می‌کنند و این امر نباید تفاوت چندانی ایجاد کند. در حال حاضر، اکثر توکن‌های غیرقابل‌تعویض روی این دو بلاک چین ایجاد می‌شوند.

برای ساده‌کردن جریان، پیشنهاد می‌کنیم از کیف پول‌های متامسک یا تراست والت استفاده کنید. این دو کیف پول ارز دیجیتال از طیف گسترده‌ای از بلاک چین‌ها پشتیبانی می‌کنند. در هر صورت، همیشه باید از این نکته مطمئن شوید که کیف پول شما بلاک چین مورد نظرتان را پشتیبانی می‌کند.

از چه بلاک چینی استفاده کنم؟

برای ساخت توکن غیرقابل‌تعویض، بلاک چین‌های بسیاری وجود دارند. شبکه اتریوم اولین بلاک چین مهمی بود که توکن‌های غیرقابل‌تعویض را به‌شکلی که امروز می‌شناسیم، ارائه داد. در حال حاضر، فهرست بلاک چین‌های سازگار با NFT شامل زنجیره هوشمند بایننس، پولکادات، ترون، تزوس و بسیاری دیگر می‌شود.

امروزه اغلب توکن‌های غیرقابل‌تعویض روی شبکه اتریوم یا زنجیره هوشمند بایننس ایجاد می‌شوند. با این حال، میزان کارمزد اتریوم یا همان گس (gas) باعث افزایش هزینه‌ها برای تولید و مدیریت توکن‌های NFT می‌شود.

می‌توان گفت زنجیره هوشمند بایننس جایگزینی بسیار ارزان‌تر برای اتریوم است که از سرعت پردازش تراکنش بیشتری نیز برخوردار است. روی این زنجیره، پروژه‌ها و بازارهای NFT بسیاری وجود دارند که مخاطبین گسترده‌ای جذب می‌کنند و تعداد خریداران احتمالی اثر هنری شما را افزایش می‌دهند.

از چه پلتفرمی می‌توانم برای ایجاد توکن غیرقابل‌تعویض استفاده کنم؟

انتخاب یک پلتفرم برای استفاده از توکن غیرقابل‌تعویض به انتخاب شخصی شما و بلاک چینی که قصد دارید استفاده کنید، بستگی دارد. اغلب پروتکل‌های زنجیره هوشمند بایننس توکن NFT شما را در قالب استاندارد BEP-721 ایجاد می‌کنند؛ بنابراین، هر پلتفرمی که انتخاب کنید از نظر فنی تفاوتی ایجاد نمی‌کند.

اگر قصد دارید پس از ایجاد، توکن خود را به‌آسانی معامله‌ کنید، احتمالاً بهتر است پلتفرمی را انتخاب کنید که با بازار آن آشنا هستید. به این ترتیب دیگر نیازی به انتقال توکن غیرقابل‌تعویض به مکانی دیگر نخواهید داشت.

برای سهولت در استفاده، پلتفرم‌های بیکری سواپ، جاگرورلد (Juggerworld) و ترژرلند (Treasureland) پیشنهاد می‌شوند. این سه پروژه در زنجیره هوشمند بایننس همگی رابط کاربری ساده‌ای دارند و هزینه اندکی برای ایجاد توکن NFT شما دریافت می‌کنند.

امکان انتقال توکن NFT از یک بازار زنجیره هوشمند بایننس به بازار دیگر هست؟

اگر پلتفرم جدید از نوع توکن شما پشتیبانی کند، می‌توانید توکن غیرقابل‌ تعویض خود را به‌راحتی بین بازارهای مختلف منتقل کنید. بازارها و صرافی‌های زنجیره هوشمند بایننس اکثراً از توکن‌های BEP-721 و BEP-1155 پشتیبانی می‌کنند که رایج‌ترین استانداردهای توکن‌های NFT در زنجیره هوشمند بایننس به شمار می‌روند.

کاری که نمی‌توانید انجام دهید، انتقال مستقیم NFT به بازاری روی یک بلاک چین دیگر است. به‌عنوان مثال، پلتفرم اپن سی روی بلاک چین اتریوم از توکن‌های NFT ایجادشده توسط زنجیره هوشمند بایننس پشتیبانی نمی‌کند.

ارسال توکن غیرقابل‌ تعویض خود را برای شخص دیگری

پس از خرید یا ایجاد توکن NFT، می‌توانید آن را مستقیماً از کیف پول خود برای شخص دیگری ارسال کنید. اگر کیف پول شما بخش توکن غیرقابل‌تعویض دارد، می‌توانید به‌سادگی هر یک از توکن‌های غیرقابل‌تعویض خود را انتخاب کرده و گزینه ارسال آن را کلیک کنید. کیف پول‌های متامسک و تراست والت این ویژگی را در اختیار شما می‌گذارند.

 

 برای آشنایی بیشتر با سیگنال ارز دیجیتال اینجا کلیک کنید.

منبع : سایت بورسینس


©2022 کلیه حقوق این وب سایت نزد وب سایت سیگنال ارز دیجیتال محفوظ است Designed By DAKA