مطالب آموزشی

تله گاوی (Bull Trap) چیست؟

مطالب آموزشی سه شنبه, 12 مرداد 1400 11:08

تله گاوی به معنای سیگنال نادرست در تحلیل تکنیکال و معاملات است. زمانی این تله اتفاق می‌افتد که حرکت نزولی قیمت برای مدتی تغییر کرده و فعالان بازار را متقاعد می‌شوند که روند صعودی آن شروع شده است. اما روند دوباره معکوس و نزولی شده و سطح حمایت قبلی را روبه‌پایین می‎‌شکند.در ادامه این مقاله بیشتر با این مفهوم آشنا خواهیم شد.

این الگو حرکت قیمتی سرمایه‌گذاران را به دام می‌اندازد . از تله گاوی ممکن است به‌عنوان «الگوی شلاقی» نیز یاد شود. متضاد آن ، تله خرسی است که به حالتی گفته می‌شود که در یک روند صعودی، قیمت‌ها برای مدتی نزولی می‌شوند و سپس دوباره به روند صعودی اصلی بازمی‌گردند.

تله گاوی (Bull Trap) چیست؟

تله گاوی زمانی ارخ می دهد که معامله‌گر تصور می کند روند نزولی به پایان رسیده است و اقدام به خرید سهام می‌کند که یک سطح مقاومتی را شکسته است. این اتفاق در استراتژی‌های معمولِ تکنیکال‌ محور بسیار رایج است.

اما برخلاف بسیاری از موارد که تحلیل درست عمل می‌کند، در تله گاوی قیمت دوباره تغییر مسیر داده و روند نزولی قبلی را ادامه می‌دهد. به این ترتیب تریدرها با خرید دارایی یا گرفتن موقعیت لانگ، در تله افتاده و متضرر می‌شوند.

معامله‌گران باید با دریافت تأییدیه‌هایی از نمودار سهم یا دارایی، از تله‌های گاوی دوری کنند. برای مثال، یک تریدر برای اطمینان از شروع روند صعودی، باید به حجم مبادلات توجه کند، این حجم باید از میانگین حجم کندل‌های قبلی بیشتر باشد.

استفاده از کندل استیک هم می‌تواند به این موضوع کمک کند، برای اطمینان از روند صعودی باید به‌دنبال کندل‌های گاوی بود. زمانی که مقاومت شکسته می‌شود، اما حجم مبادلات به‌اندازه کافی نیست یا الگوهای شمعی غیرقطعی مانند «ستاره دوجی» در نمودار دیده می‌شود، احتمال وقوع تله گاوی وجود دارد.

 

 

چرا این اتفاق رخ می دهد ؟

تله گاوی زمانی رخ می دهد که بعد از شکست ناحیه مقاومت روبه‌بالا، خریداران نمی‌توانند با قدرت از روند صعودی حمایت کنند. این عدم توانایی در حمایت از روند، ممکن است به‌دلیل کاهش اندازه و قدرت حرکت قیمتی باشد.

در این میان، فروشندگان با دیدن واگرایی از فرصت استفاده کرده و دارایی‌های خود را به فروش می‌رسانند. قیمت به مقاومت قبلی پولبک زده و آن را روبه‌پایین می‌شکند و این موضوع باعث فعال شدنِ حد ضررهای خریداران و افت شدید قیمت می‌شود.

مقابله با تله گاوی

بهترین راه برای مواجهه با تله‌های گاوی، تشخیص علائم هشداردهنده قبل از وقوع این اتفاق است. کاهش حجم معاملات از این علائم است. در این شرایطی که احتمال وقوع تله گاوی وجود دارد، تریدر باید در سریع‌ترین زمان ممکن از معامله خارج شود.

در این مواقعی تنظیم حد ضرر در صرافی می‌تواند کاربردی باشد، مخصوصاً در شرایطی که بازار می‌تواند باعث تصمیمات هیجانی شود.

 


 برای آشنایی بیشتر با بازار گاوی می توانید مقاله بازار های گاوی چیست را مطالعه کنید.

منبع : سایت ارز دیجیتال


©2022 کلیه حقوق این وب سایت نزد وب سایت سیگنال ارز دیجیتال محفوظ است Designed By DAKA