مطالب آموزشی

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 52

لوریج چیست ؟ نحوه سرمایه گذاری در معاملات Leverage با پول کم

مطالب آموزشی سه شنبه, 19 مرداد 1400 10:25

لوریج تسهیلاتی است که به شما امکان می دهد در مقایسه با مبلغی که برای افتتاح ترید واریز کرده اید، در معرض بازاری که در آن ترید می کنید قرار بگیرید. در ادامه این مقاله به سوال لوریج چیست و مزایا و معایب آن می پردازیم.

در پاسخ به سول اهرم یا لوریج چیست باید گفت لوریچ ابزار معاملاتی است که با هدف افزایش بازدهی در سرمایه‌گذاری استفاده می شود. البته زمانی که از ابزار استفاده می‌کنیم، نیازی به آوردن تمام سرمایه خود نداریم.

فرض کنید می‌خواهیم ۱۰۰۰ دلار روی چیزی سرمایه‌گذاری کنیم. اگر تنها ۵۰۰ دلار سرمایه داشته باشیم یا حتی فقط ۱۰۰ دلار از آن را برای این کار اختصاص دهیم. با وجود لوریج به هدفمان خواهیم رسید. در واقع در زمان استفاده از لوریج، ما به عنوان تریدر بخشی از سرمایه ترید را تامین کرده و مابقی ارزش معامله توسط صرافی تامین خواهد شد. با این کار، سود و زیان خود را نیز چند برابر خواهیم کرد.

معاملات لوریج دار

معاملات اهرم دار یا معاملات لوریج دار، نوعی استراتژی معاملاتی در بازارهای مالی هستند که تریدر با استفاده از سرمایه‌ای که قرض گرفته پتانسیل کسب سود از یک معامله را افزایش می‌هد.

البته در صورت خطا در معامله و تحمیل شکست، پتانسیل زیان در معامله را نیز افزایش می‌دهد. ابزار Leverage در معاملات فیوچرز و آپشن و مارجین مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، فرض کنید که قیمت بیت کوین ۳۰,۰۰۰ دلار است و تریدری که در حساب خود ۱۰,۰۰۰ دلار دارد. او در حالت عادی و در بازار اسپات تنها می‌تواند ۰.۳۳ بیت کوین خریداری کند.

اما با استفاده از لوریج ۳، دارایی خود را سه برابر خواهد کرد. در نتیجه صرافی به او به اندازه ۲۰,۰۰۰ دلار دارایی قرض می‌هد. او اکنون می‌تواند پوزیشنی به ارزش یک بیت کوین باز کند. سود و زیان او از این معامله نیز ۳ برابر خواهد شد.

Leverage

Leverage چگونه کار می‌کند

حال که با لوریچ چیست آشنا شدیم می توانیم به نحوه عملکرد آن بپردازیم. Leverage یک استراتژی استفاده از پول قرض گرفته شده، برای افزایش بازگشت سرمایه گذاری است. اگر مجموع ارزش سرمایه گذاری شما در یک رمز ارز (پول شما + پول قرض گرفته شده) بیشتر از بهره‌ای باشد که شما برای بازگرداندن وام نیاز دارید، آنگاه شما سود کرده‌اید.

لوریج درصد نرخ بازگشت سرمایه را تغییر نمی‌دهد؛ یعنی اگر شما با ۱۰۰ دلار پول ترید کنید و ۱۵ درصد سود کنید، جمع کل سرمایه شما ۱۵ درصد خواهد بود؛ همینطور اگر ۱۰۰۰ دلار سرمایه گذاری کنید، مجموع پول شما به اضافه این ۱۵ درصد سود، ۱۱۵۰ دلار خواهد بود.

اهرم کل ارزش دلاری سود یا ضرر شما را افزایش می‌دهد. یعنی اگر با لوریج ۱۰ ترید کنید و ۱۰۰ دلار پول داشته باشید، در صورتی که ۱۵ درصد سود کنید، مقدار کل پول شما ۱۵۰ دلار افزایش می‌یابد و در نهایت، شما ۲۵۰ دلار خواهید داشت.

لوریج چیست

Leverage در کجاها کاربرد دارد؟

از این ابزار می‌توان در خرید خانه یا سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی بهره برد. لوریج در کسب‌وکار، مالی شخصی و سرمایه‌گذاری حرفه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کسب و کار

فرض کنیم بنگاهی می‌خواهد فعالیت خود را گسترش دهد. این کسب‌وکار از دو روش محل سرمایه و دارایی‌های خودش و دیگری دریافت وام این کار را انجام دهد.

استفاده از سرمایه و دارایی‌ها، منبع محدودی در دسترس کسب‌وکار قرار می‌دهد. اگر عرضه سهام را در قالب همان سرمایه به‌عنوان یک روش در نظر بگیریم، باعث رقیق شدن مالکیت بنگاه می‌شود.

اما اگر این بنگاه با برنامه‌ریزی اقدام به دریافت وام یا تسهیلات کند، می‌تواند علاوه بر حفظ منابع خود سرمایه بیشتری به‌دست آورد. البته باید میزان عایدی پروژه‌ای که برای آن وام دریافت می‌کند از میزان نرخ بهره وام بیشتر باشد.

امور مالی شخصی

وقتی برای خرید چیزی که نوعی دارایی حساب می‌شود یا رشد سرمایه خود، پول قرض می‌کنیم، لوریج وارد میدان می‌شود. باید توجه کنیم زمانی مفهوم اهرم معنی پیدا می‌کند که پول قرض گرفته شده برای سرمایه‌گذاری و ارتقا یک وضعیت استفاده شود.

سرمایه‌ گذاری

خرید با مارجین در بازارهای مالی، لوریج حساب می‌شود. اصلی‌ترین کاربرد و ملموس‌ترین استفاده از اهرم‌ها در دنیای مالی است. در یک حساب مارجین این امکان وجود دارد که با مقدار کمتری از سرمایه، معامله بزرگ‌تری انجام داد. این کار سرمایه و قدرت سرمایه‌گذاری را چندین برابر و باعث بازدهی مثبت یا در صورت خوب نبودن استراتژی، منجر به ضرر می‌شود.

در حساب‌های مارجین، اهرم را با نسبت‌هایی مانند ۱:۵۰ (یک به پنجاه)، ۱:۱۰۰ (یک به صد) و … نشان می‌دهند. یعنی قدرت پول شما ۵۰ یا ۱۰۰ برابر خواهد شد. میزان لوریج به عواملی مانند میزان دارایی و سرمایه معامله‌گران و قوانین کارگزاری‌ها مانند باینس (در حوزه رمزارزها) بستگی دارد.

 

لوریج چیست

تفاوت مارجین و لوریج چیست

هر دوی این ابزارها از منابع قرضی استفاده می‌کنند و شاید به‌ این علت شبیه هم باشند، حتی ممکن است افراد در نگاه اول استفاده از لوریج در معاملات مارجین و استفاده از آن در معاملات آتی را یکسان در نظر بگیرند، اما در حقیقت این دو یکسان نیستند.

هم در معاملات لوریج دار در بازار فیوچرز و هم در معاملات مارجین، تریدر از سرمایه‌ای که قرض گرفته استفاده می‌کند. اما در معاملات فیوچرز ، در عمل این پول به تریدر قرض داده نخواهد شد. بلکه این معامله صرفا قراردادی بین صرافی و معامله‌گر است.

اما در معاملات مارجین، این پول در عمل به تریدر واریز شده و او سفارش خرید خود را در بازار اسپات و به صورت واقعی ثبت خواهد کرد. به زبان ساده‌تر، در معاملات مارجین، تریدر بر روی رمز ارز مورد نظر خود، مقداری را از صرافی قرض گرفته که می‌تواند آن را در هر جفت ارز دیگری استفاده کند.

اما در مورد معاملات لوریج اینطور نیست. صرافی صرفا روی یک جفت ارز مشخص به تریدر لوریج می‌دهد. مثلا صرافی روی جفت ارز بیت کوین به تتر، به تریدر لوریج ارائه می‌دهد. در اینجا تریدر نمی‌تواند از دارایی قرض گرفته شده در جفت ارز دیگری استفاده کند.

برای مثال، تریدری که در معاملات لوریج روی جفت ارز بیت کوین به تتر لوریج ۳ را استفاده کرده، نمی‌تواند از این دارایی در جفت ارز اتریوم به تتر استفاده کند. این نکته تفاوت اصلی میان معاملات مارجین و معاملات لوریج دار در بازار فیوچرز است.

مارجین

استراتژی ترید رمز ارزها با لوریج چیست

استراتژی‌ها و نکاتی وجود دارند که با استفاده از آنها، می‌توانید معاملات لوریج دار بهتر و پرسودتری انجام دهید. از آنجایی که ترید با اهرم ریسک بسیار بالایی دارد، حتما باید به این نکات توجه کنید.

۱. با مبالغ کم شروع کنید

شروع معاملات با مبلغ پایین، می‌تواند ریسک شما را کاهش دهد. در نظر داشته باشید که بیشتر پولی که صرف ترید می‌کنید، متعلق به شما نیست و شما نمی‌دانید نتیجه این ترید چه خواهد بود؛ پس عجله نکنید و تمام پول خود را وارد میدان نکنید.

۲. با برنامه ریزی پیش بروید

ترید با لوریج بسیار خطرناک است. زمانی زیادی را صرف یادگیری قوانین این بازی بکنید و بعد وارد معامله شوید. زمانی که شما درک کامل و شفافی از قوانین این بازی داشته باشید، می‌توانید استراتژی‌های صحیح و کاملی برای ترید خود بچینید. استراتژی چیزی است که ترید حرفه‌ای را از قمار کردن جدا می‌کند.

۳. قبل از ورود به ترید با اهرم، در بازار اسپات فارکس معامله کنید

هر تریدر تازه وارد قبل از ورود به بازارهای اهرم دار، ابتدا باید سودآوری در بازار اسپات فارکس را یاد بگیرد. استفاده از لوریج، باعث افزایش میزان سود و ضرر می‌شود و اگر قوانین ترید را بلد نباشید، قطعا تمام پول خود را در این بازار از دست خواهید داد.

۴. استفاده از حد سود و حد ضرر

حتما برای معاملات خود حد سود تعیین کنید. اگر با Leverage ترید می‌کنید، بسیار مهم است که Take Profit را از قبل مشخص کنید، تا ریسک خود را کاهش دهید.

۵. عجله نکنید

از اصلی‌ترین اشتباهات تریدر هایی که از لوریج استفاده می‌کنند، وارد شدن مداوم به معاملات است. دنبال کردن بازار در شرایط سخت، به هیچ عنوان تصمیم خوبی نیست. شما باید برای معاملات خود صبور باشید، تا فرصت‌های مناسب را پیدا کنید. با ورود مداوم به ترید، احتمال ضرر شما بیشتر از سود شما می‌شود.

۶. ریسک خود را مدیریت کنید

هرگز تضمینی برای سود آوری معامله شما وجود ندارد؛ حتی اگر بهترین استراتژی را استفاده کنید و در بهترین شرایط بازار ورود کرده باشید. بنابراین مدیریت ریسک بسیار مهم است. تحلیل تکنیکال می‌تواند تا حدودی به شما کمک کند تا رفتار قیمت را مشاهده کنید و بتوانید اندازه یا سایز پوزیشن‌های معاملاتی و حد ضرر خود را تنظیم کنید.

۷. سود خود را خارج کنید و متنوع سازی انجام دهید

زمانی که سود زیادی از یک بازار نصیب شما می‌شود، آن را خارج کنید و در رمز ارزهای دیگر سرمایه گذاری کنید. یعنی پول خود را خارج کنید و سبد خود را متنوع کنید. اگر این کار را به درستی انجام دهید، تا حد زیادی برنده این بازی خواهید بود.

۸. استراحت کنید و یاد بگیرید

ترید کردن اعتیاد آور است؛ مخصوصا زمانی که با استفاده از لوریج سودهای عظیمی دریافت می‌کنید. پس بهتر است تمرین و استراحت کنید و با خانواده و دوستان خود زمان صرف کنید. شما پس از نگاه کردن مداوم به چارت‌ها و قیمت‌ها، واقعا نیاز به استراحت دارید.

زمانی را برای تحقیقات درباره توسعه رمز ارزها صرف کنید. در فضای کریپتو، هر روز نو آوری‌های جدیدی وارد بازار می‌شوند. درباره آنها مطالعه کنید و دانش خود را افزایش دهید. زمانی که دانش کافی داشته باشید، راحت‌تر و بهتر درباره معاملات خود تصمیم می‌گیرید.

لوریج چیست


برای آشنایی بیشتر با مطالب مربوط به ارز های دیجیتال در اینجا کلیک کنید


مزایای لوریج چیست ؟

با لوریج می‌توان با سرمایه کم وارد بازارهای بزرگ شد و با داشتن استراتژی مناسب و مطمئن از سرمایه‌گذاری کسب سود کرد. در ادامه به مهمترین مزایای استفاده از لوریج در معاملات رمز ارزها در بازار ارزهای دیجیتال اشاره می‌کنیم:

  1. از بزرگترین مزایای استفاده از لوریج، افزایش سرمایه تریدر برای انجام معاملات در بازار است. تریدری که در حساب خود ۱۰۰۰ دلار موجودی دارد، با استفاده از لوریج می‌تواند سرمایه خود را چند برابر کرده و با سرمایه بیشتری در بازار فعالیت کند.
  2. زمانی که یک تریدر از معاملات لوریج استفاده می‌کند، باید به صرافی در ازای دریافت مبلغ قرض گرفته شده، کارمزد یا بهره پرداخت کند. عدد این کارمزد معمولا مشخص و ثابت است.
  3. در صورتی که تریدر، معامله موفقی داشته باشد، سود بدست آمده از آن معامله، چند برابر خواهد شد.
  4. برای پیاده سازی بسیاری از استراترژی‌های خرید و فروش، باید میزان سرمایه تریدر از حداقلی بالاتر باشد استفاده از لوریج این امکان را به معامله‌ گران می‌دهد تا با سرمایه کم، ارزش کل سرمایه خود را بالاتر برده و بتوانند آزادانه تر سبد سرمایه گذاری خود را ایجاد کنند.

لوریج چه معایبی دارد؟

اساس لوریج، قرض و بدهی است. اگر تریدرها بیش از اندازه از این ابزار استفاده کنند و در شرایط ریزشی بازار قرار بگیرند، معاملاتشان با زیان همراه خواهد شد.در ادامه با معایب این روش نیز آشنا خواهیم شد:

  1. از مهمترین مشکلات استفاده از لوریج، افزایش احتمال شکست و نابودی کامل سرمایه است. در معاملات لوریج، همانطور که در این نوع معاملات، سود تریدر چند برابر می‌شود، به همان نسبت زیان او نیز چند برابر خواهد شد.
  2. هولد کردن در معاملات لوریج بی معنا است. در معاملات لوریج دار، در صورت ادامه دار بودن ریزش قیمت بیت کوین، ممکن است دارایی شما نیز صفر شود و در واقع هولد کردن در این نوع معاملات کاربری ندارد.
  3. استفاده از لوریج مستلزم پرداخت کارمزد به صرافی است. لذا برای معاملات بلند مدت این کارمزد ممکن است بخش قابل توجهی از سود شما را از بین ببرد. در نتیجه در زمان استفاده از معاملات لوریج حتما باید به کارمزد معامله که روز به روز به مقدار آن اضافه می‌شود نیز توجه کرد.

مورد دیگری که باید به آن توجه کرد، در معامله با اصل سرمایه، اصل پول ما حفظ خواهد شد اما در معاملاتی که لوریج دارند، این‌ گونه نیست. به مثال زیر دقت کنید:

تصور کنید با سرمایه ۱۰۰ دلاری به میزان ۱۰۰ دلار بیت کوین خریداری کرده‌اید. اگر نوسانات بازار باعث شود قیمت بیت کوین کاهش شدید داشته باشد، شما می‌توانید آن را تا بهتر شدن شرایط نگه دارید. اما اگر همین معامله را با لوریج انجام داده باشید، به‌محض رسیدن بیت کوین به قیمت لیکوئید، کارگزاری سرمایه شما را برداشت خواهد کرد.

اگر بخواهیم یکی از آسیب‌های جدی و کلان لوریج در اقتصاد را بگوییم، می‌توانیم به نقش آن در بحران مالی سال ۲۰۰۸ آمریکا اشاره کنیم. مصرف‌کنندگان در آمریکا و کشورهای توسعه‌ یافته دیگر باتوجه‌ به دستمزد و ارزش داراییشان، میزان بدهی بالایی داشتند.

هم‌ زمان با کاهش قیمت مسکن، افزایش نرخ بهره وام‌ها شروع موج بیکاری، افرادی که وام گرفته بودند، توان بازپرداخت بدهی خود را نداشتند. همچنین وام دهندگان نتوانستند با فروش وثیقه‌هایی که به‌ازای وام گرفته بودن، اصل پول خود را برگردانند.

 


منبع مطلب: https://mihanblockchain.com


©2022 کلیه حقوق این وب سایت نزد وب سایت سیگنال ارز دیجیتال محفوظ است Designed By DAKA