مطالب آموزشی

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 52

آیا هک بیت کوین امکان‌پذیر است؟

مطالب آموزشی دوشنبه, 01 شهریور 1400 11:01

با محبوبیت روزافزون بیت کوین، نگرانی‌ها پیرامون امنیت این شبکه نیز افزایش می‌یابد. اما، پرسش اصلی این است که آیا اصلاً هک بیت کوین امکان‌پذیر است؟

این روزها بسیاری از سیستم‌هایی که از فناوری‌های نوین استفاده می‌کنند، هک می‌شوند. بنابراین، اگر قصد دارید با هر سیستم مبتنی بر فناوری کار کنید، باید بیشتر جانب احتیاط و ایمنی را رعایت کنید.

با محبوبیت روزافزون بیت کوین، نگرانی‌ها پیرامون امنیت این شبکه نیز افزایش می‌یابد. اما، پرسش اصلی این است که آیا اصلاً هک بیت کوین امکان‌پذیر است؟

این روزها بسیاری از سیستم‌هایی که از فناوری‌های نوین استفاده می‌کنند، هک می‌شوند. بنابراین، اگر قصد دارید با هر سیستم مبتنی بر فناوری کار کنید، باید بیشتر جانب احتیاط و ایمنی را رعایت کنید.

آیا بیت کوین قبلا هک شده است؟

پاسخ ساده است، خیر

اگر اخبار مربوط به هک‌ شدن بیت کوین را شنیده یا دیده باشید، اغلب شامل دستبرد به کیف پول بیت کوین افراد می‌شود. در نتیجۀ این اتفاق، افراد عمدتاً کوین‌های خود را از دست می‌دهند. با این حال، خود شبکه بیت کوین هرگز در معرض خطر قرار نمی‌گیرد.

در واقع فقط سایت‌ها و نرم‌افزارهایی که برای نگهداری و خرید و فروش بیت کوین استفاده شده هک شده‌اند و نه خود شبکه بیت کوین.

چرا هک بیت کوین ناممکن است؟

 

 

 

هک بیت کوین امکان‌پذیر نیست، زیرا شبکه بیت کوین براساس فناوری بلاکچین کار می‌کند و از نودهای همتابه‌همتا و غیرمتمرکز به‌علاوه فرآیند بسیار ایمنی بهره می‌برد که داده‌های تراکنش‌ها را به کُدهای غیرقابل‌تغییر تبدیل می‌کند.

بلاکچین و نودها

 

 

با توجه به سیستم غیر متمرکز و توزیع‌ شده بلاکچین بیت کوین و نودهایی که این بلاکچین را اجرا می‌کنند، مشکل در یک بخش نمی‌تواند بر کل سیستم تأثیرگذار باشد. این سیستم به‌گونه‌ای گسترده است که اگر هکر واقعاً قصد حمله به سیستم را داشته باشد، باید از تعداد بسیاری نقطه ورودی متفاوت به‌طور یک‌جا و ناگهانی به کل سیستم حمله کند.

چنین حمله‌ای عملاً غیرممکن است و طی ۱۲ سال عمر بیت کوین اتفاق نیفتاده است. این سطح بالای امنیت بلاکچین باعث می‌شود ارز دیجیتال به گزینه‌ای مناسب برای ذخیره ارزش و سرمایه‌گذاری برای بسیاری از کاربران در سرتاسر جهان تبدیل شود. بنابراین، بلاکچین به‌شکلی همتا به‌ همتا مدیریت و اجرا می‌شود. با توجه به ماهیت غیرمتمرکز فناوری بلاکچین‌، نودها به گسترش و توزیع پیام در سرتاسر شبکه کمک و ایمنی تراکنش‌ها را تضمین می‌کنند.

نودها بر انجام تراکنش‌ها نظارت می‌کنند به‌ صورتی‌که هرگز یک تراکنش مشابه با استفاده از همان توکن دیجیتال بیش از یک بار انجام نشود. پیش از تکمیل تراکنش، نودها جزئیات یا شرایط مربوط به تراکنش را با سایر نودهای شبکه چک می‌کنند. اگر شرایط مطابقت نداشته باشد، تراکنش انجام نمی‌شود.

 


بهترین کیف پول بیت کوین کدام است؟ برای آشنایی با انواع کیف پول‌های بیت کوین اینجا کلیک کنید


 

هشینگ و استخراج

 

 

فرآیند هشینگ (hashing) به افزایش امنیت تراکنش‌‌‌ها کمک می‌کند.

در شبکه بیت کوین، یک فرمول (الگوریتم) هشی تولید می‌کند که به‌طور ویژه مختص پیام انتقال تراکنش است و جلوی دستکاری‌ شدن آن را می‌گیرد. هشینگ در بلاکچین بیت کوین فرآیندی است که طی آن تراکنش‌ها به‌عنوان ورودی، از طریق یک الگوریتم بررسی می‌شوند تا یک خروجی در قالب کُدی منحصربه‌فرد با طول ثابت ایجاد شود.استخراج بیت کوین از طریق حل مسائل ریاضی بسیار پیچیده انجام می‌شود. این مسائل توسط هشینگ بیت کوین ایجاد می‌شوند.

هنگامی‌که این مسائل حل شدند، بلاک‌های جدید به بلاکچین اضافه می‌شوند. پیش از اینکه بلاکی بتواند به بلاکچین بپیوندد، باید توسط تمام نودها تأیید شود؛ همچنین، دفتر کل توزیع‌ شده بیت کوین نیز باید با داده‌های بلاک جدید به‌روزرسانی شود.
هک بیت کوین چگونه باید انجام شود؟

با تمرکز زدایی و توزیع هزاران نسخه از نودها در سرتاسر شبکه رایانه‌ای برترین ارز دیجیتال، هک بیت کوین بسیار دشوار است و هرگز اتفاق نیفتاده است. با این حال، در این بخش نگاهی به روشی نظری خواهیم داشت که می‌تواند امنیت بیت کوین را به خطر بیندازد. تنها روش برای هک بیت کوین، حمله 51 درصد نام دارد.

این حمله 51 درصد نام‌گذاری شده است، زیرا هکر برای موفقیت در هک بیت کوین، باید قدرت بیش از نیمی از رایانه‌های شبکه بیت کوین (حداقل 51 درصد) را به دست آورد. به‌عبارت دیگر، برای هک بیت کوین، نه‌تنها نیمی از قدرت استخراج یا همان نرخ هش (hash rate)، بلکه اکثریت قدرت باید در تصرف هکر باشد. درصورتی‌که هکر بتواند کنترل شبکه را به دست بگیرد، تاریخچه تراکنش‌ها را نیز می‌تواند تغییر دهد. تصرف اکثریت قدرت شبکه به این معناست که هکر باید بتواند حداقل 51 درصد از شبکه را با موفقیت هک کند. با این حال، کنترل این میزان از قدرت شبکه بسیار دشوار و احتمال وقوع آن نزدیک به صفر است.

رمزارزها چگونه به سرقت می‌روند؟

اگرچه هک بیت کوین امکان‌ناپذیر است، اما جریان برای کاربران شبکه بیت کوین تا این حد ساده نیست. در ادامه، به برخی از روش‌های محبوب هکرها جهت سرقت از کاربران شبکه رمزارزها اشاره می‌کنیم.

پلتفرم‌های معاملاتی

 

 

اگرچه هک بیت کوین امکان‌ ناپذیر است، اما مجرمان اینترنتی می‌توانند پلتفرم‌های معاملاتی را هک کنند. در این روش، هکرها کلیدهای API یا همان رابط برنامه‌ نویسی کاربردی پلتفرم‌های معاملاتی را به دست می‌آورند؛ از این کلیدها می‌توان به‌عنوان یکی از روش‌های ورود به سیستم استفاده کرد.
هکرها از این کلیدها برای برنامه‌ نویسی ربات‌هایی ویژه استفاده می‌کنند که می‌توانند از حساب‌ها وجه برداشت کنند یا معاملاتی جعلی انجام دهند. به‌عنوان مثال، هنگامی‌ که کوین چک، صرافی مطرح ژاپنی، در سال 2018 هک شد، بیش از 500 میلیون دلار ارز فیات یا ارز دیجیتال در اختیار هکرها قرار گرفت.

اپلیکیشن‌های شخص ثالث

اپلیکیشن‌های شخص ثالث می‌توانند معامله‌گران را از قیمت ارزهای دیجیتال مطلع کنند یا خدمات دیگری ارائه دهند. همچنین، آنها می‌توانند سود بالقوه در یک شبکه را نیز محاسبه کنند.با این همه، خطر امنیتی بالقوه‌ای در خصوص این اپلیکیشن‌ها وجود دارد، زیرا ممکن است تبدیل به محلی برای سوء استفاده هکرها از داده‌های کاربران شود. درواقع، ممکن است از اطلاعات شخصی کاربران در این اپلیکیشن‌ها جهت دستبرد به دارایی‌های آنها استفاده شود.

فرم‌های ثبت‌نام

از  دیگر روش‌های دسترسی به داده‌های حیاتی کاربران، ایجاد وب‌سایت‌ها و فرم‌های ثبت‌نام جعلی با کُد درون‌ساخته‌ای است که بتواند اطلاعات شخصی کاربران را به سرقت ببرد. سپس، این اطلاعات به سِروِرهای داده ارسال می‌شوند تا در بازار سیاه فروخته و جهت ایجاد حساب در پلتفرم‌های خارجی مورد استفاده قرار گیرند.

فیشینگ

 

 

به سرقت اطلاعات محرمانه مالی افراد از روش‌های مختلف فیشینگ (phishing) گفته می‌شوند. هکرهای ارزهای دیجیتال می‌توانند وب‌ سایت‌های جعلی خود را قانونی جلوه دهند تا به اطلاعات محرمانه کاربران دسترسی پیدا کنند.

تنها روش هکرها وب‌سایت‌های جعلی نیست؛ بلکه، ایمیل‌هایی که ظاهر قانونی دارند نیز ممکن است کاربران را به سمت این وب‌ سایت‌ها هدایت کنند. از اطلاعات شخصی کاربران می‌توان برای فعالیت‌های آنلاین بدون اطلاع آنها استفاده کرد.
یکی از هک‌های مشهور که با استفاده از روش فیشینگ انجام شد، مربوط به هک توییتر است که در ژوئیه 2020 (مرداد 99) اتفاق افتاد. در این حمله گسترده، اطلاعات حساب‌های کلیدی مربوط به اشخاص یا سازمان‌های مهم هک شد و از اطلاعات آنها جهت تشویق سایر کاربران برای انتقال بیت کوین به کیف پول مجرمان استفاده شد.

هک بزرگ دیگر مربوط به صرافی ام‌تی گاکس (Mt Gox) است؛ ام‌تی گاکس در ابتدا کسب‌وکاری بود که به کاربران اجازه می‌داد با استفاده از ارزهای ملی، دارایی‌های مختلفی را مبادله کنند. در سال 2010، ام‌تی گاکس تمرکز خود را به ایجاد یک صرافی بیت کوین معطوف کرد تا به کاربران اجازه دهد تا دارایی‌های خود را با ارزهای دیجیتال مبادله کنند.

با این حال، از آنجا که اقدامات امنیتی صرافی کافی نبود، در سال 2014، هکرها توانستند با دسترسی به اطلاعات کاربران، بیش از 850,000 بیت کوین از این صرافی به سرقت ببرند و صرافی را به ورشکستگی بکشانند.


   برای آشنایی بیشتر با سیگنال ارز دیجیتال اینجا کلیک کنید.

 منبع مطلب:  www.bourseiness.com 


©2022 کلیه حقوق این وب سایت نزد وب سایت سیگنال ارز دیجیتال محفوظ است Designed By DAKA